2017 APPLE BLOSSOM FESTIVAL STEMILT GROWERS GRAND PARADE AWARD WINNERS

2133
Apple Blossom

Stemilt Growers Grand Parade award winners for the 2017 Apple Blossom Festival:

FLOATS:

Grand Sweepstakes Award 

(The highest float award.  Given to most outstanding float in the parade, regardless of division.)

  • Capital Lakefair (Olympia) #45

 

Community Sweepstakes Award

(Presented to the outstanding float in the Community division.)

  • Washington State Fair #75

 

SPIRIT OF THE FESTIVAL AWARD

(Presented to the outstanding float in the Community/Volunteer Made Division.)

  • Chewelah #72

 

STEMILT GROWERS Sponsor’s Choice Award

(Given to the Sponsors favorite float, regardless of division.)

  • Deer Park #12

 

Royalty CHOICE Award

(Apple Blossom Royalty’s favorite float regardless of division)

  • Manson Apple Blossom Festival  #94

 

*GOLDEN APPLE AWARD

(Awarded to a float deserving special recognition.)

  • Spokane Lilac Festival #91

 

1st Place  (Given in each Community Division based on population.)

Division A (Population over 100,000)          Tacoma Daffodil #97

Division B (Population 40,000-99,999)        Marysville Strawberry Festival #61

            Division C (Population 5,000-39,999)          Rhododendron Festival #25

            Division D (Population 2,000-4,999)            Cashmere #50

            Division E (Population Under 2,000)           Wilbur #41

 

EQUESTRIAN UNITS:    (Cleanliness of Horse & Tack; Riding Apparel; Crowd  Appeal; Parade Presence)

Best Royalty Equestrian            Ellensburg Rodeo #77

Best Group Equestrian              Rancho Los Lagos #14

Best Costume Equestrian          Othello’s Distinguished Young Women #47

Novelty Equestrian                   Ellensburg Posse #78

Judge’s Award                         Hispanos Unidos #52

Equestrian Most Original Clean-Up Crew     Miss Rodeo Othello #64

 

SPECIALTY UNITS:    (Uniqueness; Crowd Appeal; and Costumes)

 

1st Place Specialty                   Tusuy Peru #35

2nd Place Specialty                  Humane Society #55

3rd Place Specialty                 Farmers Market #65

Most Original Specialty Unit  Wenatchee Valley Museum #21

BANDS:

(Appearance; Music Ability; Marching; Audience Appreciation; and Pre-Parade Inspection)

AAAA Division                 1st Place          South Kitsap High School

2nd Place          Kennedy High School

       AA Division           1st Place           West Valley High School-Spokane

A Division              1st Place          Cashmere High School

2nd Place        Sultan High School

B Division                   1st Place          Entiat High School

BB Division                 1st Place           Manson High School

2nd Place          Adna High School

Drum Major                Overall            Wenatchee High School

Band Sweepstakes      Overall            Mariner High School

**Wenatchee (except drum major) does not participate in band awards as the hosts, although Wenatchee scored highest

**Sweepstakes winner is best overall band, regardless of division

**1st & 2nd places are indicated by division, with music caption as the tie breaker

**Best Drum Major is awarded regardless of division

**Drum Major score is not included in band score

 

AUXILLIARY/DRILL TEAMS:    (Precision; Appearance; Originality; and Audience Appreciation)

 

AAAA Division          1st Place        Kennedy High School

AA Division                1st Place          West Valley High School, Spokane

A Division                   1st Place          Sultan High School

B Division                   1st Place          Entiat High School

**Wenatchee & Eastmont do not participate in awards as the hosts